Käpavigastuse tõttu
hüljatud kassipoisi lugu
Kümme süütut kassipoega
ja Väike Prints
Kopli kassikolooniast 37 päästetud,
mitmed endiselt abi ootel

kurru_pilt

10_suutut_kassilast

kopli_kassikoloonia

 

Südamevallutajast
nurrumootor!
Jõhvis visati imepisikesed
kassipojad taarakonteinerisse
Politsei alustas loomahülgaja
suhtes väärteomenetlust

sydamevallutajast_nurrumootor

kassid_johvis_klaastaara_konteineris

 

 

Kassike kapoti alt Vapper vigastatu Kelmikas kolmik

kassike_kapoti_alt

Vapper_vigastatu

Kelmikas_kolmik

 

Kiisud maanteelt Silmad selgeks Kassipoeg Põltsamaa tänavalt

Kiisud_maanteelt

Silmad_selgeks

Kassipoeg_poltsamaa_tanavalt

kurru_pilt2012. a. 17.septembril sai ELS (Eesti Loomakaitse Selts) teate, et Kalamaja elanik Anatoli on oma vigastatud loomakese hooletusse jätnud. Kass, kes vajas oma vigastatud esikäpa tõttu veterinaarabi, polnud seda saanud. Kiisu õnnetut olukorda märganud kaasinimesed toimetasid Kurru Loomade Kiirabisse. Kassil tuvastati vasakus esikäpas luumurd, mille opereerimiskulud (350 eurot) tasus ELS. Kass taastub pärast 21.septembril toimunud operatsiooni hoiukodus.

Anatoli, kes sai teada oma kassi tervise paranemisest, asus teda tagasi nõudma. ELS aga tegi politseile avalduse seoses looma suhtes toime pandud väärteoga ja 10.oktoobril alustas politsei väärteomenetlusega. Seega Anatolil enam omanikuõigusi ei ole ning ELS sai politseilt loa kassile uus kodu otsida.

Kurru, kes on iseloomult elavaloomuline ja mänguhimuline noor kass, koduneb kergesti ja saab hästi hakkama liivakasti kasutamisega. Ta naudib teiste kassidega seltsimist. Kurru on kastreeritud, vaktsineeritud ning saanud kirbu-ja ussirohtu. Novembri keskpaigas teostati kiisule uus operatsioon, et eemaldada poldid ja traadid, mis sai luumurru parandamiseks paigaldatud.

Pooleteiseaastane kassipoiss Kurru leidis endale 2013. aasta jaanuari alguses uue ja armastava kodu. ELS tänab kõiki abistajaid!

10_suutut_kassilast

Siin on lugu Eesti Loomakaitse Seltsi praktikas sadade sarnaste seast sellest, kuidas üks lihtne ja kiire liigutus – kassi steriliseerimine – oleks võinud ära hoida kümne süütu kassipoja võimaliku huku ja säästa loomakaitsjate tööd ning vaeva.

ELS (Eesti Loomakaitse Selts) sai 2012. a. 11.oktoobril teate, et Jõgeva maakonnas Tormas asuva korrusmaja trepikotta on toodud räbaldunud kott kümne vastsündinud kassipojaga. Teataja võttis kassibeebid oma hoole alla ja andis  leiust teada politseile, kes sõitis mõne tunni jooksul leidja juurde. Samal ajal asus ELS kibekiirelt levitama abipalvet beebidele asendusema leidmiseks. Kassilastel, kel veel nabanöörgi küljes, on ilma emata elulootus õhkõrn ning ilma toiduta ei suudaks nad vastu pidada nelja tundigi.
 

Abipalve sai edastatud nii kassiabiorganisatsioonidele, loomapoodidele kui ka kliinikutele. Üks tänuväärsemaid abipalve levitamise keskkondi on alati olnud Facebook. Ka sel korral ei vedanud Facebook meid alt ning asendusemad leiti justnimelt tänu sellele populaarsele sotsiaalvõrgustikule. Pärast paljusid  telefonikõnesid ja kuuetunnist organiseerimist jõudsid kassipojad kella üheksaks õhtul kolme kiisuemaga hoiukodudesse. Praegu elavad neli kassipoega heade inimeste ja kassimammade hoole all Lähte alevikus Tartumaal ja kuus pisikest Vaiatu külas Jõgevamaal.
 

Muuhulgas saime mitmeid abipakkumisi headelt inimestelt, kes olid nõus ise kassipojad lutipudeliga toites üles kasvatama. Head nõu saime veterinaaridelt ja ELSi vabatahtlikelt. Loomulikult olid väga suureks abiks kassipoegade heasüdamlikud leidjad, kelle efektiivset tegutsemist antud olukorras võiks kõikidele kodanikele eeskujuks tuua. Väga suurt rolli mängisid ka need 1200 inimest, kes abipalvet Facebooki kaudu levitasid ning ilma kelleta poleks asendusemadega hoiukodusid leitud.
 

Politsei sai süüdlasele jälile ja hülgajale määrati karistuseks 40-eurone rahatrahv. Lähtudes varasematest sarnastest juhtumitest, võib sedalaadi teo eest hülgajat oodata maksimaalselt paarisajaeurone trahv. Tihtilugu aga ei pruugita selliste julmade tegude toimepanijaid leida ja süüdlane jääb karistuseta.
 

Probleemi oleks saanud ära hoida, kui emakass oleks eelnevalt steriliseeritud olnud. Külajutud, mis väidavad, et emasloom peab oma elu jooksul ilmtingimata vähemalt ühe pesakonna ilmale tooma, on endiselt laialdaselt levinud, kuid kahjuks on need uskumused ekslikud ja neil pole tõepõhja all. Kerkib küsimus, kas kümne kassipoja ema steriliseeritakse ja need pojad jäid ta viimasteks või on oht, et varsti kordub sama lugu?
 

ELSi töötajad ja vabatahtlikud puutuvad päevast päeva kokku hüljatud loomadega ning aastast aastasse tuletame endale meelde seda äraleierdatud, kuid hädavajalikku õpetussõna „Väikese Printsi“ raamatust: „Sa vastutad alati kõige selle eest, mis sa taltsutanud oled.“ Antoine de Saint-Exupéry suurepärane teos on VIII klassidele kohustuslik, kuid ka kõigile loomaomanikele ei teeks paha raamatu sirvimine mõne aja tagant kas enda või siis nende kümne süütu kassilapse ja sadade teiste hüljatud loomade nimel.
 

Tania Selart
 

Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige

kopli_kassikolooniaTallinnast Koplist leitud kassidest on paljud juba kodu leidnud ning 2012. a. novembri keskpaiga seisuga Eesti Loomakaitse Seltsile (ELS) on laekunud annetusi Kopli kassikolooniale kogusummas 418 eurot. Loodetavasti leiavad ka ülejäänud kiisud heade inimeste abiga endale uue armastava kodu.

Abistamise käigus selgus, et kassikoloonia on märksa suurem, kui esialgu paistis. Tänaseks on päästetud 16 kassipoega ja 14 täiskasvanud kassi, kes on leidnud endale ka uued kodud. Hoiukodus viibib hetkel 7 täiskasvanud kassi. Koloonias ootab aga veel päästmist 4 kassipoega vanuses 1,5-3 kuud ja kaks täiskasvanud emast kiisut.

Uue kodu leidnud kassidele on tehtud ka vajalikud veterinaarsed protseduurid. Praegu hoiukodus viibivatele kassidele tehakse need jooksvalt. Praeguse seisuga on ELS Kopli kasse abistanud ligi 700 euroga. Kuna paljud kassid vajavad veel kodu, siis on väga teretulnud kõik hoiukodude ja alaliste kodude pakkumised.

Kasside steriliseerimiseks, vaktsineerimiseks ja muudeks protseduurideks on vaja hinnanguliselt veel ligi 400 eurot. Annetused on oodatud märksõnaga KOPLI Eesti Loomakaitse Seltsi kontole SEB Pangas numbriga 10002019856000 või Swedbankis numbriga 221041248998. Hoiukodu pakkumiseks võta ühendust Eesti Loomakaitse Seltsi üldmeilil info@loomakaitse.ee.

ELS tänab kõiki häid annetajaid ja abistajaid!

sydamevallutajast_nurrumootor

Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) liige leidis ta 16.juuli õhtul Anija vallast sihitult ringi uitamas. Kiisu otsustati mõneks ajaks ELSi kontorisse hoiule võtta, kuna hetkel on kõik hoiukodud täis hüljatud ja uusi kodusid ootavaid loomi. ELSi toel sai kassile tehtud veterinaarne läbivaatus, steriliseerimine ja parasiiditõrje. Tegu on ülimalt sõbraliku neljajalgse nurrumootoriga, kes igal hommikul jooksis ukse peale töötajaid tervitama ja pai nuruma. Hea meelega istus ta terve päev mõne töötaja süles, kuid kõige enam headmeelt oleks talle valmistanud oma hooliva peremehe või perenaise süles nurrumine!  Õnneks leidis noor 2-3 aastane mustavalgekirju pikakarvaline kassineiu endale peale mitmeid kuid väldanud koduotsinguil endale uue ja toreda oma päris kodu.

kassid_johvis_klaastaara_konteineris

Eesti Loomakaitse Selts sai 24. juuli hilisõhtul teate kahe kassipoja hülgamisest ja seejuures ka väga abitusse seisundisse jätmisest. Nimelt kuulis üks naisterahvas Jõhvis Jaama 42 aadressil asuva korterelamu klaastaara konteinerist kasside näugumist ja eeldas, et sinna on visatud kassipojad. Tänu Päästeameti kiirele reageerimisele saadi kassid konteinerist välja enne, kui nad end vigastada oleksid jõudnud.
 

Kuna tegu on loomade suhtes toime pandud väärteoga, tegi Eesti Loomakaitse Selts politseile avalduse teo toime pannud isiku ning juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks.

Kassipojad kosusid üle kuu aja hoiukodus ning peale seda leidsid endale uue kodu.

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) sai 2012. a. 18. juulil Kohilast teate tiine kassi hülgamisest. Teate esitaja sõnul hülgas omanik kassi just tema tiinuse tõttu. Teadaolevalt on hülgajaks meesterahvas, kes on võtnud endale juba uue kassipoja. Endiselt keeldub ta aga tiine kassi eest hoolitsemast ja on ähvardanud vaese kassi uputada.

Probleemist informeerija võttis hüljatud kassi ajutiseks enda hoole alla ja Eesti Loomakaitse Seltsi toel toimetati kass kliinikusse läbivaatusele ja steriliseerimisele.

ELS tegi 21. juulil Rapla politseijaoskonnale avalduse looma suhtes toime pandud lubamatu teo asjaolude väljaselgitamiseks. 27. juulil teatati seltsile, et avalduse alusel alustati väärteomenetlus.

Loomakaitseseaduse kohaselt täiendavat hoolt vajava tiine kassi hülgamine, tema abitusse seisundisse jätmine, talle sellega välditavate füüsiliste ja vaimsete kannatuste põhjustamine ning samal ajal uue kassi võtmine näitavad, et kodanik ei ole võimeline kandma vastutust mistahes looma tervise ega heaolu eest.

Loomakaitseseaduse alusel on looma hülgamine või looma julm väärkohtlemine kriminaalkorras karistatav rahatrahvi või kuni aastase vangistusega. Lisakaristusena võib kohus kohaldada loomapidamisõiguse äravõtmist viieks aastaks.

Hulkuvatest ja hüljatud loomadest tuleks teavitada kohalikku omavalitsust, lähimat varjupaika või Eesti Loomakaitse Seltsi numbril 5267117.

kassike_kapoti_alt

12. juunil sai Eesti Loomakaitse Selts teate, et Tallinnas on auto kapoti alt leitud kahekuune vigastatud kassipoeg. Leidja viis loomakese kliinikusse. Seal selgus, et ilmselt loom autolt lööki ei saanud, kuid ta on siiski eluohtlikult vigastatud. Rindkere õõnde kogunenud õhk ja vedelik eemaldati ning reieluumurd paranes ilma kirurgilise sekkumiseta. Kiisu ravikulud kattis Eesti Loomakaitse Selts. Pärast taastumisperioodi hoiukodus, kiibistamist ning vaktsineerimist, leidis ELS väikesele südametemurdjale ka päris oma kodu.

Vapper_vigastatu

Pühapäeva, 27. mai hilisõhtul saabus Eesti Loomakaitse Seltsile teade, et Järvamaal on leitud autolt löögi saanud ja tagakehast halvatud kass. Loomasõbrast leidja toimetas kannatanu veel samal ööl Tallinnasse Loomade Kiirabisse. Järgmisel hommikul teostati kiisule vaagnaluu operatsioon ja steriliseerimine ning alustati antibiootilist ravikuuri. Kuigi hirmunud ja pelglik, ei olnud patsient metsik — silitamisel käivitus isegi nurrumootor. Paranejale püüti taastumise ajaks hoiukodu leida, kuid kahjuks selgus kordusvisiidil veterinaari juurde, et lisaks vaagnaluumurrule oli loomal ka selgroovigastus. Selle tagajärjel tal enam täieliku paranemise lootust ei olnud ning kiisu tuli kahjuks magama panna.

Kelmikas_kolmik

Juuli keskpaigas leiti Tallinna tänavatelt kolm tillukest kassipoega, kelle vastutustundlik leidja veterinaaril üle vaadata lasi ning seejärel võttis Eesti Loomakaitse Seltsi hoiukodu pisikesed oma hoole alla. Kiisud olid terved nagu purikad, neile tehti parasiiditõrje ning vaktsineerimine. Selgeks sai ka potilkäik ning leppima õpiti nii teiste kasside kui koertega. Tänaseks on mänguhimulised nurrumootorid omale Eesti Loomakaitse Seltsi abiga uued kodud leidnud.

Kiisud_maanteelt

25. juuli öösel saabus Eesti Loomakaitse Seltsile teade Jõhvist, kus kolm umbes kuuvanust kassipoega ukerdasid keset autoteed. Suure südamega leidja ei suutnud loomakesi ööseks saatuse hooleks jätta ning viis nad oma koju. Seal pesi leidja loomad puhtaks, andis neile süüa ja pani nad vooderdatud pappkasti puhkama. Järgmisel päeval külastasid nurrumootorid kliinikut, kus saadi usside vastu pastat ning antibiootikumisüstid. Ühte pisikest turgutati ka vitamiinisüstidega. Eesti Loomakaitse Selts leidis karvakeradele Jõhvis toreda hoiukodu, kus õpiti potilkäiku ning möllati mängulust välja. Praeguseks on kõik vaprad neljajalgsed endale armastava perekonna leidnud.

Silmad_selgeks

Neljapäeval, 7. juunil jõudsid Eesti Loomakaitse Seltsi kontorisse tänavakassi neli umbes kuuvanust poega. Loomad polnud näljas, küll aga oli neil kõigil silmapõletik. Peale ravikuure ja kosumist hoiukodudes, sirgusid kõigist neljast karvakerast julged ja aktiivsed kiisud, kolm neist said täiesti terveks, neljas uudistab maailma edaspidi läbi ühe silma, sest raskest põletikust kahjuks jagu ei saadud. Tänu Eesti Loomakaitse Seltsi usinale teavitustööle on kõik pesakonna liikmed nüüdseks uues kodus uut elu alustanud.

Kassipoeg_poltsamaa_tanavalt

13. juuli hommikul leiti Põltsamaal tänavalt üksi ringi ekslev kuuvanune kassipoeg. Leidjad pakkusid loomakesele oma kodus peavarju ning Eesti Loomakaitse Seltsi abiga käidi ka kliinikus tervisekontrollis. Selgus, et kiisu vajab mõningast ravi ning ta jäi edasi oma leidjate hoole alla. Kahjuks ei pidanud pisikese karvakera tervis aga vastu ning tema elu ei õnnestunud päästa.

Aitäh, sõber!
Sinu abiga on
meid aidatud!
 • rott_slider
 • oravake_slider
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • kilpkonn_slider
 • nööbike_slider
 • dolce_slider
 • siilipoiss_slider
 • Kassipojad_slider
 • chappy_slider
 • kass3
 • koer2
 • kass2
 • kass1
 • koer1